Category Archives: Lifestyle

Stile te ndryshme jetese,njerez qe tregojne mbi te perditshmen e tyre,si e kalojne kohen e lire e kush jane pasionet e vecanta.Njerez interesante qe flasin lirshem e pa komplekse,qe mund te jeni ju ose miqte tuaj.Kjo rubrike do te flase vetem per ju dhe per menyren tuaj te te jetuarit.Cdo jave nje personazh karizmatik do te jete pjese e blog-ut tone.

Ne jete duhet te kesh Pasion

Intervista e rradhes ne rubriken “Lifestyle” do kete si personazh nje vajze 20 vjecare,capkene nga Shkodra qe quhet Stesi qe ka nje stil jetese shume interesant te cilin ka pranuar ta zbuloje per ne.

Sa e lumtur ndiheni?

Lumturia eshte moment,eshte nje kujtim,nje dhurate apo edhe nje sms.Qellimi im eshte te gjej lumturine edhe ne gjerat e vogla dhe kete e bej cdo mengjes,perpiqem te gjej dicka qe te me zbukuroje diten ose t’ja zbukuroj dikujt tjeter diten dhe kjo me ben akoma me te lumtur.

Nese nuk do ishit duke studiuar ekonomik cfare do ishit duke bere tani ?
Do isha duke mesuar skenarin e nje filmi…

Atehere mbase eshte me mire te te pyes kush eshte pasioni juaj?

Pasioni im eshte aktrimi,mbase e kam ditur gjithmone por e kam zbuluar vone.Para pak kohesh kam prekur per here te pare skenen e teatrit.Ishte nje prove per mua,por edhe per te tjeret.
Doja t’ju tregoja te gjitheve se pasioni im nuk eshte thjesht nje enderr adoleshente por dicka me shume dhe ja dola.Gjithashtu fotografia,me pelqen tej mase te jem e fotografuar.

67668_4444193657734_961099681_n602399_4444191337676_460777877_n

425637_3166696721109_1608012191_n

Per cfare shpenzoni me shume lek?
Shpenzoj me shume lek te ushqehem (qesh)

Nese me lejohet t’ju pyes nga i merrni te ardhurat?
Pervec te ardhurave familjare kam provuar te fitoj dicka vete.Ne fillim kam punuar ne nje call center por nuk rrezistova gjate (qesh).Me vone kam qene pjese e imazhit te nje libri dhe se fundmi kam punar si P.R e nje lokali ne qytetin tim.Duhet te theksoj qe punet qe bej i zgjedh qe te kem mardhenie me njerez te ndryshem dhe jem ne kontakt me to pasi me intrigon shume kjo pjese.

E frekuentoni jeten e nates?
Me perpara e frekuentoja shume,tani me pelqen te dal ne vende me te qeta dhe te rri me miqte e mi.

Cfare do beni neser?
Te me kishit pyetur per nje te diele normale do ju thoja do ndjek Telebingon pasi blej gjithmone bilete se fatit nuk i dihet (qesh prap),por per tre ditet ne vazhdim duke filluar nga neser ne qytetin tim do organizohen karnevalet dhe une do kem fatin dhe kenaqesine te jem pjese e tyre.

529422_4903149251337_1530541748_n

Kush eshte motoja juaj ne jete?
Ne jete gjerat duhet ti besh me pasion,mund te kesh talent apo te mesosh ti besh gjerat por nese te mungon pasioni te mungon origjinaliteti.

Advertisements

Në shtëpinë e Ferdit

165727872-0c6721e1-30fc-4722-91b4-a6e17f13fa7d

Kjo eshte intervista e pare e kesaj rubrike qe do ju sjelli dhe nje ide sesi do zhvillohen intervistat nga ana jone ne vijim.”Ne shtepine e Ferdit” eshte nje interviste e dhene per gazeten “La Republika” ne vitin 2011 dhe qe percjell nje mesazh te rendesishem per rinine shqiptare te cilin nuk dua tjua zbuloj qe ne fillim.

Kush është miti juaj?
“Adriano Celentano”

Ferdi ishte lindur dhe rritur në Tiranë në një familje shumë katolike, dhe në tridhjetë e dy vjet të jetës së tij, çdo zgjedhje ka qenë e ndikuar dhe e shoqëruar nga mësimet fetare. “Në fund të vitit 1990 kam bërë ministrantin në Meshën e parë qe u celebrua në Tiranë pas rënies së komunizmit.” Prej atëherë e tutje, Ferdi ka shërbyer meshën për më shumë se nëntë vjet, tani si nje i rritur një, ai vendosi të bashkohet me grupin Padre Monti, drejtuar nga një prift italian. “Ne jemi marrë me ndërtimin e një qendre shëndetësore dhe kemi asistuar shumë misione në kampet e refugjatëve. Pastaj kam hyre në kontakt me Dokita Foundation (shoqata italiane që vepron në mbështetje të largët, ed), e cila po fillonte një projekt për ndërtimin ne Tirane te fakultetit te mjekësisë, të cilat sot janë përgjegjës për pranimin e profesorëve dhe te menses “. Ferdi është krenar që eshte shqiptar dhe qe i ka kushtuar shumë energji rilindjes se vendit të tij: “Unë kurrë nuk kam menduar te largohem. Shqipëria është tani në duart e ne të rinjve ne duhet te qendrojm për ta rindërtuar. Unë jam i lumtur qe shoh se kaq shumë njerëz që kishin shkuar larg po kthehen. Do të jetë një rrugë e vështirë dhe e gjatë, por unë jam i sigurt se ne do ja dalim ” Read the rest of this entry