Papioni,element vetem mashkullor?!

Do ta hapim kete rubrike kushtuar stilit te krijuar nga detajet duke folur per nje element mashkullor por qe me nje dizanjo te duhur dhe nje kemishe te thjeshte shnderrohet ne nje detaj shume te bukur ne veshjen e nje vajze.Do flasim pra pikerisht per “Papionin” dhe po e fillojme me pak histori:

hgvKravata ne forme fluture ose sic ne e njohim “Papioni” duket se ka marre origjinen nga mercenaret kroate gjate tridhjete viteve të Luftes se shekullit të shtatembedhjete: kroatet perdornin një fjongo per te lidhur kemishen,e cila natyrisht, nuk kishte button. Kjo metode u adoptua më pas nga moda mashkullore në Francë dhe më pas në vendet e tjera evropiane.Fjala cravate vjen nga frengjishtja, e cila rrjedh ndoshta nga fjala Hervat transliteruar nga termini që do te thote pikerisht kroate. Në Itali, ai ishte nje simbol i caktuar per futuristet, komunistet, anarkistet dhe revolucionare ne pergjithesi.Versioni me i perdorur i papionit eshte ai me ngjyre te zeze I cili shoqeron nje kemishe te bardh me smoking te zi,por gjithashtu ste shpesh e ndeshim edhe si pjese e uniformave te kamerierave ose baristave.

Papioni i rubrikes tone ama nuk eshte papioni I zi standart por eshte papioni me dizenjo te vecanta,me ngjyra shpesh te ndezura e gjithashtu me kombinime te ngjyrave te ndryshme.Eshte ai detaji qe bie ne sy kur sapo ti takon dike qe e mban (dhe me e rendesishmja qe di ta mbaje ).

jweiwimages

dkkPapionet me ngjyra te mbajtura nga gocat ju japin aty nje pamje pak me capkene. Keshilla jone eshte qe ato te mbahen me kemisha te thjeshta,me prerje mashkullore ne menyre qe te bien ne sy dhe ta shprehin qarte idene e stilit te veshjes suaj.Sugjerojm gjithashtu per vajzat te perdorin tualet te erret e te forte per te permbyllur keshtu nje stil pak mashkullor por qe permban dozen e duhur te feminilitetit brenda.

glyuglNdersa tek cunat papioni me ngjyra te forta ose me dizenjo te bukur mbajtur me nje kemishe te thjeshte shum stil do ishte dhe xhinsi jep pamjen e nje djali qe ndjek tendencat dhe di te perdori detajet e duhura per te rene ne sy te vajzave qe sic ne e dime “Vdesin per cunat qe dine te vishen bukur”.
Nese ju keni nje foto ku ne vjeshjen tuaj eshte prezent ky element do ishte nje kenaqesi e jona ta publikonim si pjese e artikullit,mjafton te na e dergoni ne adresen tone te e-mailt 🙂

Advertisements

Posted on February 7, 2013, in Detaje qe bejne diferencen. Bookmark the permalink. Leave a comment.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: