Kafeja rrit jetëgjatësinë

Cafe-44Për shumë njerëz, kafeja është e domosdoshme për të hapur sytë pas zgjimit. 

Megjithatë, përveçse një dozë kafe shërben për të nisur ditën me ritmin e duhur, një studim i ri tregoi se ajo ka edhe një efekt të rëndësishëm pozitiv përsa i përket jetëgjatësisë.

Një grup kërkuesish mori në studim të moshuarit e ishullit grek të Ikarisë, 8 500 banorët e të cilit krenohen me jetëgjatësinë më të lartë në botë.

Kërkuesit zbuluan se një filxhan kafe turke, e cila ka mbetur shumë popullore në ishull që prej kohës së Perandorisë Osmane, është në gjendje që të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular dhe parandalimin në një masë të madhe të infarkteve, duke kontribuar kështu direkt në rritjen e jetëgjatësisë.

Sipas grupit të ekspertëve, ndonëse kafeja në përgjigjësi ka efekte pozitive për shëndetin, ajo turke përmban edhe disa elementë të shtuar, që përforcojnë këto elementë.

“Kafeja greke (kështu quhet në Greqi, ajo që në Shqipëri njihet se kafeja turke), ka elementë të shtuar të polifenolit dhe antioksidantëve, ndërsa përmban sasi të moderuara kafeine. Efekti i saj i dobishëm mbi trupin e njeriut duket se është edhe më i madh se ai i disa lloj kafesh të tjera”, deklaroi profesori Gerasimos Siasos, i Universitetit Mjekësor të Athinës.

Gazeten qe duhet te ekzistoje

Gazeta keto kohe eshte kthyer ne nje mjet fitimi per shume biznesmen te ndryshem te cilet mundohen duke nxjerr fakte apo problematika te ndryshme t’I bejne presion politikaneve ne vendin tone.

Kjo gje nuk duhet te na bej pershtypje . Ky eshte rezultati i indoktrinimit te mendjes se njerezve qe ne kohen e komunizmit. Ne sot , qeverisemi nga ata qe kane qene ushtaret e radhes se pare te atij sistemi…

Brezi I pas viteve 90’ mund ta ndryshoj kete mentalitet , por eshte shume veshtire.

Ne mund te sjellim ndryshimin pasi nuk mund te themi qe pas 20 vitesh demokraci ne jemi akoma ata ‘ injorantet’ e asaj kohe . Ne sot mund te studiojme jashte , mund te marrim informacione nga interneti , mund te marrim patenta apo modele gazetash apo revistash te jashtme. Sot I kemi te gjitha mundesite , por sa duam te ndryshojme ne ?

Kjo eshte nje dileme jo pak e rendesishme , pasi ne nje periudhe kaq te gjate kohe ne prap ecim me ide dhe mentalitete keq menaxheriale…

Une mendoj qe sot  mund te fokusohemi me shume tek indiviti sesa tek politika. Mendoj se nje gazete qe do te sillte cdo dite problematika te jetes se perdishme do te ishte me e dobishme sesa gazeta qe hapet dhe mbyllet me politikanet tane.

–          Po mendoj per nje moment qe kjo gazete do te ekzistonte dhe une do isha prodhuesi I saj…

Nuk do te sillja vetem problematikat , nuk do te sillja vetem njerez qe do te thonin se Shqiperia nuk behet , por njerez qe duke dhene kontributin e tyre dhe mendimet e tyre per problematikat qe ka ky shtet ,te kishin mundesi qe te ndryshonin sado pak kete Shqiperine tone te begate…

Formati I saj do te fokusohej tek Shkollat , Universitete , tek Transporti Publik, tek Mungesa e Gjelberimit , tek Mungesa e rrugeve etj…

Cdo dite do mundohesh qe ne faqen e pare te sillja dicka qe do I sherbente femijeve , duke filluar nga mesimi sesi ata te mbajne furcen e dhembeve . Si ata te komunikojne . Do beja artikuj ku ti mesoja gjysherit apo dadot si te silleshin me femijet , ne menyre qe keta femije te mos rriteshin me te bertitura , por me dashuri dhe buzeqeshje…

Do te vazhdoja me artikuj mbi universitete private dhe publike . Do mundohesha qe t’I krahasoja duke I dhene shembujt jo nga pervoja ime , por nga jeta e perditshme e te rrinjve qe jane ne keto salla cdo dite  dhe me pas te ishin vete qytetaret qe te dilnin ne perfundimin se kush eshte dipllome me e vlefshme per ta .

Do mundohesha t’I thoja cdo qytetari oraret e autobuzave dhe t’I sensibilizoja qe nuk duhet te shahen e te rrihen me fatorinon per faktin se pse po vonohet autobuzi , por te shkojne ne bashkine e qytetit te tyre dhe te kerkojne shtim te ketyre autobuzave . Do sillja fakte se per vonesen e autobuzit njerezit humbasin vendet e punes , apo edhe takime te ndryshme.

Do sillja fakte se semaforet mungojne ne pothuaj gjithe qytete e Shqiperise dhe se autostradat qe thone keta , nuk jane gje tjeter vecse rruge urbane …

Do mundohesha te isha gjithmon nga ata e qytetarit. Do mundohesha te beja nje gazete per ta dhe jo nje gazete per interesat e mia.

Une kam bindjen qe kjo gazete e formatuar ne kete menyre , qe cdo dite te sjell problem te perditshmerise do te jete me e suksesshme se gazetat qe flasin gjithe kohes per politiken dhe bejne sikur flasim dhe per njerezit…

Nje shok i ngushte eshte bekim nga Zoti !

boy-fashion-friendship-girl-love-Favim.com-217112Mardheniet meshkuj femra me te vertete jane mardhenie sa te komplikuara po aq dhe te bukura,por mendoj qe nje nga format me te bukura te kesaj mardhenieje eshte ajo e shoqerise se ngushte mes nje femre dhe nje mashkulli.E di qe shume prej jush sapo kane lexuar kete fjali kane menduar direkt shprehjen klishe “ajo shoqeri nuk ekziston”,por une mendoj qe nuk eshte e vertete.

Te kesh nje shok te ngushte do te thote te kesh afer nje mashkull kundrejt te cilit ti mund te jesh totalisht vetvetja,sepse nuk ke nevoje te perpunosh mendimet apo veprimet per ti pelqyer si femer.Te kesh nje shok te ngushte do te thote te mund te diskutosh me nje mashkull per te dashurin tend,per nje cun qe te pelqen apo qofte dhe per nje fustan dhe te marresh nje mendim ndryshe nga te gjithe mendimet pothuaj standarte qe do te te jepnin shoqet e tua te ngushta.A nuk eshte bekim qe ne cdo moment te veshtire tendin,kur mund te jesh merzitur ne pune,kur mund te jesh ndare nga dikush qe doje,kur do te besh xheloz dike,kur do te pish nje kafe pa u preukupuar te besh tualet e te dukesh bukur,te kesh nje mashkull qe ta marresh ne telefon dhe ai te vije aty per ty duke u munduar te sajoje budalliqe nga me te ndryshmet vetem per te te kthyer ty buzeqeshjen. Read the rest of this entry

Humbja e kohës sot…

Ne jemi shperdoruesit me te medhenj te kohes ?

Per disa kjo pyetje mund te kete shume pergjigje , per disa ka vetem nje “PO” ose nje “JO”, ama te gjithe kane nje pergjigje per kete pyetje. Te rinjte jane kategoria qe ne i referohemi prandaj dhe do mundohem te flas vetem 5min per ta…  😛

Them 5 min pasi kjo eshte shprehja me e fundit qe kane te gjithe si justifikim per te te thene qe do vonohen 1 ore… Gjate kesaj kohe nuk bejne gje tjeter vecse shikojne facebook-un , what’s up-in ose mbajne ne goje gjysmen e shoqerise qe njohin. Takimet tashme jane kthyer ne nje sfide me vete per te gjithe . Cdo takim lihet 30 min para per te qene te gjithe ne orarin e percaktuar. Kjo nuk ndodh vetem ne takime kafesh , por edhe ne takime zyrtare , ne konfereca , ne dreka apo darka…

E vetmja alternative per ta zgjidhur eshte qe ta marresh dhe ti shtruar takimin e radhes , te shikosh facebook-un, ta pish kafen e radhes me qetesine me te madhe pas ne fund pergjigjja qe do te marresh do te jete e tipit :

” U vonova se kishte shume trafik dhe autobusi s’po ecte fare se bashkia na i ka hequr korsite e autobuzave ”

Kete te thone te gjithe pasi i thua pse u vonove . Duke te qeshur , duke te puthur e duke bere sikur po nxitonin per te te qene korrek ne orarin qe e keni vendosur qe te dy bashke …

Cfare duan ne te vertete femrat?!

jdfejfCfare duan ne te vertete femrat?”

Nje pyetje qe i mundon shume meshkujt ,por mbase i mundon me shume femrat.Ne diskutimet e tyre te gjata kafeneve femrat  flasin shume per ate qe duan dhe presin nga nje mashkull. Secila ka nje liste te gjate te cilen mundohet ta plotesoje.

Vajzat duan qe djemte ti duan,te kujtohen nga ata gjithe kohes, te vene re detajet,te ndjehen te sigurta ne krahet e tyre,qe ti plotesojne cdo teke e deshire,ti shoqerojn ne shopping,te jene afer tyre sa here ato deshirojne,ti mbulojne me komplimente, me nje fjale te ndjehen qendra e botes….

Kur te gjitha keto bashke I gjejn tek dikush pas nje kohe jo te gjate ju mungon dicka dhe aty fillon kriza e tyre duke fajsuar veten me faktin se nuk dine cfare duan.
“Te dashura vajza eshte e kot qe genjeni veten dhe ate qe keni ne krah, qe jeni rehat dhe marrezishte te dashuruara. Nese ai eshte aty gjithe kohes,ben cfare doni ju, ai ka gjithcka cfare keni kerkuara, ju do vetem juve,keni nje jete te mire dhe me ne fund jeni te lumtura”.E verteta eshte se pas ca kohe te gjitha lodhen nga gjithe ky “bollek”.
Pse?Sepse ne te vertete femrat duan meshkujt qe i sjellin verdalle,duan ato meshkuj qe ju rrisin egon per te qene me te mirat dhe ne qendren e vemendjes,duan meshkujt qe I lene gjithe diten me koken nga cel per nje sms,duan meshkujt qe nuk di asnjhere ku i takon dhe i gjemon nga mbrapa ne gjithe lokalet thjesht dhe vetem per t’ju kaluar para syve qe ti kujtoni ekzistencen tuaj dhe mundesishte ato ne ate moment te bejne sikur nuk ju kane vene re. Pra  ne te vertete femrat duan ato meshkuj qe ne te vertete mendojn qe nuk i duan.
E gjitha kjo e ka nje emer dhe quhet “Joshje”,femrat duan te ndihen te joshura dhe ai qe arrin t’jua blej kete mendim ka arritur te kete te gjithe vemendjen e tyre.
Prandaj femra te dashura mos e torturoni me kot veten me faktin qe nuk dini se cfare doni,ne te vertete e dini shume mire, por thjesht beni mire qe nuk e zbuloni sepse shumica e meshkujve jane ne rrugen e duhur per t’jua bere endrren realitet :P.

Gjendje!

Shqiperi te kam dhjere, s’me degjove asnjehere!

Tha nje burre me mend dikur!

Dhe perdite perplasim turinjte mbas nje Cls-je 63amg!

Dhe thjesht gelltisim poshte ate qe duhet ta vjellim!

Reaksione helmuese ne gjak, por qe thjesht procesohen nga metabolizmi sikur te kishin vlerat me te larta ushqimore!

Dhe del nje kokmish nga mesi i turmes e thote qe ne Shqiperi po te kesh lekun jetohet!

O popull dritshkurter!

Derra militante qe mjaftoheni me nje kothere mut!

Minifunde qe posht jush fshihni luftera civile!

Taka 500euroshe qe shkaterroheni ne te njejten vrime asfalti me Prada-t e Gabit!

Hapni syte o kanibale te vetevetes!

Demagogji e koduar ne gjene!

Digjuni ne ferrin e epshit, qe Fenikse te rilindin nga hiri!

Boll tradhetuat Zotet tuaj per fantazma!

Shpirtra te humbur, qe zvarriteni ne nje rruge pa krye!

Naten e mire dhe edhe nje here, gezuar “100 vjet shtet Shqipetar”!!!

By: Ani Murati 

Karnavalet ne Shkoder

382317_489058184474364_1234609612_n377626_489058387807677_1884201719_n427186_489058607807655_2090192773_n535751_489058094474373_1487491337_n

Karnavalet ne Shkoder


734784_581177538577477_1471486789_n
222598_581178315244066_107948155_n556087_581177511910813_1007262958_n

Ne jete duhet te kesh Pasion

Intervista e rradhes ne rubriken “Lifestyle” do kete si personazh nje vajze 20 vjecare,capkene nga Shkodra qe quhet Stesi qe ka nje stil jetese shume interesant te cilin ka pranuar ta zbuloje per ne.

Sa e lumtur ndiheni?

Lumturia eshte moment,eshte nje kujtim,nje dhurate apo edhe nje sms.Qellimi im eshte te gjej lumturine edhe ne gjerat e vogla dhe kete e bej cdo mengjes,perpiqem te gjej dicka qe te me zbukuroje diten ose t’ja zbukuroj dikujt tjeter diten dhe kjo me ben akoma me te lumtur.

Nese nuk do ishit duke studiuar ekonomik cfare do ishit duke bere tani ?
Do isha duke mesuar skenarin e nje filmi…

Atehere mbase eshte me mire te te pyes kush eshte pasioni juaj?

Pasioni im eshte aktrimi,mbase e kam ditur gjithmone por e kam zbuluar vone.Para pak kohesh kam prekur per here te pare skenen e teatrit.Ishte nje prove per mua,por edhe per te tjeret.
Doja t’ju tregoja te gjitheve se pasioni im nuk eshte thjesht nje enderr adoleshente por dicka me shume dhe ja dola.Gjithashtu fotografia,me pelqen tej mase te jem e fotografuar.

67668_4444193657734_961099681_n602399_4444191337676_460777877_n

425637_3166696721109_1608012191_n

Per cfare shpenzoni me shume lek?
Shpenzoj me shume lek te ushqehem (qesh)

Nese me lejohet t’ju pyes nga i merrni te ardhurat?
Pervec te ardhurave familjare kam provuar te fitoj dicka vete.Ne fillim kam punuar ne nje call center por nuk rrezistova gjate (qesh).Me vone kam qene pjese e imazhit te nje libri dhe se fundmi kam punar si P.R e nje lokali ne qytetin tim.Duhet te theksoj qe punet qe bej i zgjedh qe te kem mardhenie me njerez te ndryshem dhe jem ne kontakt me to pasi me intrigon shume kjo pjese.

E frekuentoni jeten e nates?
Me perpara e frekuentoja shume,tani me pelqen te dal ne vende me te qeta dhe te rri me miqte e mi.

Cfare do beni neser?
Te me kishit pyetur per nje te diele normale do ju thoja do ndjek Telebingon pasi blej gjithmone bilete se fatit nuk i dihet (qesh prap),por per tre ditet ne vazhdim duke filluar nga neser ne qytetin tim do organizohen karnevalet dhe une do kem fatin dhe kenaqesine te jem pjese e tyre.

529422_4903149251337_1530541748_n

Kush eshte motoja juaj ne jete?
Ne jete gjerat duhet ti besh me pasion,mund te kesh talent apo te mesosh ti besh gjerat por nese te mungon pasioni te mungon origjinaliteti.

Çokollata e zëze heq stresin

DSCF4308Çokollata e zëza ka miksin e duhur të antioksidantëve dhe nëse pi një filxhan çokollatë për 12 javë, lëkura jote do jetë më e hidratuar,

Gjithashtu të ndihmon që të heqësh stresin dhë të jesh më energjik …

20 g çokollatë e zezë 70% kakao (120 kalori)

1 copë torte Sacher (420 kalori)

1 puding me kakao (170 kalori)

1 çokollatë e ngorhtë (220 kalori)